Gerçek bal donar mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Değerlendirme)
Loading...

ORGANİK ve DOĞAL BAL ZAMANLA KRİSTALİZE OLUR VE DONAR:

20160823_124542

Resimde gördüğünüz bal, 2015 yılında Nevşehir'de ürettiğimiz çiçek balıdır. Hasat edildikten 3 ay sonra kristalize oldu. Biz balımızı ailece bu şekilde tükettik. Hiçbir ısıl işleme tutmadan doğada olduğu haliyle...

 

 

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Recep Sıralı’ nın Görüşü:

‘‘Kristalleşen bal sahte baldır’ anlayışının yanlış olduğunu’ ve ‘Balın donmasının gayet doğal bir olay olduğunu" söyledi. Yrd. Doç. Dr. Recep Sıralı yaptığı açıklamada, geçmişten bugüne süregelen tarım politikalarının hem üreticileri hem de tüketicileri yanlış yönlendirdiğini ve bu nedenle, üreticiyi tüketicinin istediği şekilde üretim yapmaya zorladığını kaydetti.

Yrd. Doç. Sıralı,"Bu yüzden bazı bal ambalajlayan firmalar, perakende veya toptan bal satışı yapanlar ve arıcılar bunun önlemini almak için yüksek ısıda benmari yöntemiyle veya kendi yöntemlerine göre balı ısıtarak katletmektedirler. Bal bu yöntemle satış reyonlarındaki raflarda ve mutfaklarda tüketicinin istediği şekilde uzun süre şeffaflığını korumaktadır. Balların kristalize ve fermente olmasını önlemek amacıyla bilinçsiz bir şekilde işleme tabi tutularak ısıtılması, bu balların bilimsel anlamda besin değerlerini tamamen yitirmelerine ve bozuk bal olarak kabul edilmelerine neden olmaktadır" diye konuştu. Donmayı önlemek için balın içine glikoz katılmasının da mutlaka yasaklanması gerektiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Recep Sıralı şöyle konuştu: " kristalleşmiş balın ısıtılmasına ait bu bilinen gerçeklerin hemen ardından şunu da belirtmek gerekmektedir. Isıtma gibi her hangi bir işleme tabi tutulmamış ve kristalleşmiş durumdaki her hangi bir bal da hiçbir zaman kaliteli, hilesiz veya şeker ya da glikoz şurubu katkısız bal anlamına gelmez. En iyi bal herhangi bir işlem görmemiş baldır. Bal işleyen bazı firmalar renginin açık oluşu, ucuz ve bol bulunuşu nedeniyle genellikle ayçiçeği, püren, pamuk veya diğer daha ucuz bazı bal çeşitlerini harman yapmak amacıyla daha büyük hacimdeki glikoz şurubuyla karıştırarak piyasaya sürmektedirler. Glikoz şurubu içeriği fazla olan ve tamamen tüketiciyi aldatmaya yönelik olan bu grup ürünler de raflarda uzun süren donma özelliği ile tüketicilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

20160823_124515

 

ISININ ÖNEMİ:Balların şekerlenme süresini saklanıldığı yerin ısı derecesi ile yakından ilgisi vardır.10–18 derece sıcaklığındaki bir yerde saklanan ballar daha çabuk kristalleşir. 26,5 derecenin üzerindeki yerlerde saklanan ballar ise neredeyse hiç kristalize olmazlar.


ÜRETİCİNİN GÖRÜŞÜ: Görüldüğü gibi balın donması bozulma olmayıp balın elde edildiği bitkisel kaynağa, saklama sıcaklığına,  göre oluşabilen doğal bir olaydır. Ancak tüketicilerin çoğu kristalize olan (donan) balı bilgisizlik sonucu hileli bal olarak düşünürler. Bu yanılgı, ülkemizde özellikle süzme bal pazarlamasında sıkıntılara yol açmaktadır. Gerçek olan, pek çok doğal ve kaliteli balın çok çabuk hatta süzme aşamasından hemen sonra bile donmaya başlayabileceğidir. Balın donması içeriğindeki polen miktarı ve çeşidi ile alakalıdır. Polen içeriği yoğun olan ballar daha çabuk donarken kestane, çam balı gibi salgı balları ise donmazlar.20160823_124613

Bu durum çiçek balının yaşadığını gösteren çok önemli bir değişimdir.Donan yada kristalleşen çiçek balları doğal yani gerçek baldır.

 

Donmuş ballar 45 derece sıcaklıktaki bir su içinde benmari usulü ile bir süre bırakıldıklarında, yine eski hallerini (akışkanlık, renk ve koku) kolaylıkla almakta, vitamin enzim ve mineral maddelerinden hiçbir kayba uğramamaktadır. 55 derece üstünde ise değerlerinden pek çoğunu kaybetmektedir.