Petekli bal mı? Süzme balmı? Karakovan balı mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Değerlendirme)
Loading...

 

Yellow honeycomb wax cell detail slice on white plate

Hangi balın tercih edileceği sorusu, arıcıların en çok karşılaştığı sorulardan biridir.  Türkiye, petek bal tüketiminin süzme bala oranla daha fazla olduğu dünyadaki ender ülkelerdendir. Petek bal artık damak tadımız olmuş ve vazgeçilmesi zor gibi görünüyor. Tüketicilerimizin bu alışkanlığı, belki de petek balın sahteciliğe maruz kalmayacağı düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Arıcılığa başladıktan sonra petek bal yerine süzme bal tüketmeyi daha çok tercih ediyorum. Peteği oluşturan balmumunun süngerimsi bir yapıya sahiptir. Balmumu kovan içindeki ve atmosferdeki maddeleri bu yapısından dolayı emerek bünyesine alabilir. Yapılan analizler gösteriyor ki, peteğin bünyesindeki bu yabancı maddeler, içerisinde bulunan bala karışmamaktadır.

Petek balda bulunan balmumu vücut tarafından sindirilemez. Vücuda herhangi bir katkısı yoktur. Yani besin olarak değeri olmayan balmumuna boş yere para vermekteyiz.

 Süzme bal tüketmek daha sağlıklıdır.

Karakovan balı?

karakovan

Tüketiciler karakovan balının, arıcı tarafından müdahale edilmeden tamamen doğal olarak üretildiğini düşünmekte ve bu yüzden tercih etmektedir. Ancak içindeki balın, süzme veya petek baldan farklı olmadığını bilmemiz lazım. Sonuçta arı çiçekten getirdiği nektarı peteğe koyuyor.

 

 

Peki ne yapacağız?

Bal alırken, market raflarından almak yerine, güvendiğimiz arıcılardan alışveriş yapmamızda fayda var. Bunun birçok nedeni var. Bu konuyu ayrı bir başlık altında açıklayacağım. Burada dikkat edilecek hususlardan birisi de, Balın güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Ballarımızı serin ve ışık almayan ortamlarda muhafaza edelim.