Hakiki bal nasıl anlaşılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Değerlendirme)
Loading...

hakiki bal

Son zamanlarda şifa kaynağı bala karşı, tüketicilerde olumsuz bir algı oluştu. Halbuki bunun sebebi bal değil, üç kuruş daha fazla para kazanma hırsında olan paragöz insanlardır. Tüketicilerin en çok merak ettiği konu "Hakiki bal nasıl anlaşılır?" sorusudur.

Tv'lerde yapılan sahtekarlıklardan sonra insanlarımız bal tüketmekten korkar oldular. Kahvaltı masalarına bal yerine, yüksek miktarda şeker ve yapay tatlandırıcılar içeren fabrikasyon ürünü gıdaları(reçel, çikolata, vs) koymaya başladılar. Halbuki soframızdaki  doğal olan, kimyevi madde içermeyen neredeyse tek ürün bal iken ve insanlarımız sağlıklı ürün arayışındayken yapay gıdalar tüketmek ne kadar doğru?

Aklımızdaki en büyük soru ise acaba yediğimiz bal doğal mı? Herhangi bir hile var mı?

Gerçek bal nasıl anlaşılır?

Balın gerçek olup olmadığını anlamak bireysel olarak mümkün değildir. Bunun tek yolu balı analiz ettirmektir ki, tüketicinin aldığı her kavanozu tahlil ettirmesi mümkün değildir. Bunun yerine üreticiden analiz raporu isteyebilir.

petek bal

Burada akla şu soru geliyor...

Marketlerde süslü kavanozlarda satılan balları almak daha mı güvenilir?

Dikkat ettiyseniz bu ürünler kış boyu hiç donmadan raflarda boy gösteriyorlar. Halbuki çiçek balının zamanla donacağı tüm uzmanlar tarafından söyleniyor.

Peki neden raflarda sergilenen ballar kristalleşmiyor? Yada şekerlenmiyor?

Bunun sebebi , balın doğasında olan, "Balı bal yapan" polenlerin filtre edilmesi ve yüksek ısılarda pastörizasyon uygulanmasıdır. Bu işlemlerin sonucunda, bal artık kristalleşmemektedir. Amcan şunu da bilmeliyiz ki bu işlemden geçen bal birçok özelliğini kaybetmektedir.

donmuş bal

En iyi bal hiçbir işleme tabi tutulmadan kovandan alındığı şekilde tüketilen baldır...

Arıcılığa ilgi duyduğumdan bu yana birçok küçük çaplı üretim yapan arıcı ile tanıştım. Bunların neredeyse tamamı balını katkısız üretme konusunda çok dikkatliler.

Empati kurmak belki doğru kanaate ulaşmakta bize yardımcı olabilir. Üretici olarak hasat ettiğiniz balı çoğunlukla yakın çevrenize verirsiniz. Bu insanlar sizden gelecek senelerde de bal isteyecek ve hatta çevrelerine sizi tanıtacaklardır. Potansiyel müşterilerinizi kaybetmemek için üretim aşamalarında çok dikkatli olursunuz. Yoksa gelecek sene ürününüzü verecek yer bulamazsınız.

kovan balpetek bal

Bal ve arı ürünleri alırken çevrenizdeki arıcıları tercih edebilirsiniz.