Bal çeşitleri nelerdir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 Değerlendirme)
Loading...

Ballar üretildikleri nektar kaynağına göre gruplara ayrılmıştır. Her bal çeşidinin kendine has tadı ve rengi vardır. Ballar üretildikleri bitki türüne göre isimlendirilirler.

 

Çiçek Balı

Çiçek balı, bal arısının bitkilerin çiçeklerinden topladığı nektarın, vücutlarındaki bezlerden salgılanan maddelerle karıştırarak zenginleştirmesi ve peteklerde olgunlaştırması sonucu elde edilir. Nektar, bal arılarının karbonhidrat ihtiyacını karşılamaktadır. Bal arıları nektarı dilleri ile toplayıp bal mideleri ile kovana taşıyarak petek gözlerine depolarlar. Türkiye’de üretilen balların büyük bir kısmı çiçek kaynaklı ballardır. Bu ballar, düşük kül, mineral madde, sukroz ve yüksek oranda invert şekerler içermektedir.

 

Salgı Balı

Salgı balı, bal arılarının bitkiler üzerinde yaşayan bazı böceklerin salgılarını topladıktan sonra, kendine özgü salgılarla karıştırarak değişikliğe uğratıp, petek gözlerine depoladıkları maddedir. Çam balı arıların çiçek poleninden değil, Akdeniz iklimine mahsus bazı çam ağacı türlerinin gövdesinde yaşayan bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır. Dünyada sadece Türkiye ve Yunanistan'da bulunur. Çam balının mineral madde bakımından yüksek değere sahip olması nedeniyle, besleyici özelliğinin çok olduğunu belirtmiştir. Ayrıca ülkemizde en çok bulunan salgı ballarından birisi de Meşe balıdır. Meşe balı, antioksidan kapasitesi sayesinde en değerli ballardan birisidir.

 

Balın Kristallerşmesi(Donması) Normal midir?

Bal içerisinde doğal olarak bulunan en yaygın şekerler glikoz ve früktozdur. Eğer bitkinin nektarında glikoz oranı fazla ise bal zamanla kristalize olur. Früktoz miktarı fazla ise daha uzun süre kristalize olmadan saklanabilir. Balın kristalize olması balın kompozisyonu (glikoz ve su), partiküllerin varlığı (polen vb.) ve depolama sıcaklığı ile ilişkilidir. Bal 5°C’nin altında ve 25°C’nin üzerinde kristalize olmaz. Kristalizasyonun gerçekleşmesi için optimum sıcaklık 14°C’dir.

Petek balın süzme baldan farkı nedir?

Süzme bal ile petek bal arasında içerik farkı yoktur. Her ikisinin de besin değerleri aynıdır. Petek bal tüketmenin insan sağlığı açısından süzme bala göre avantajı olmadığı gibi petekte bulunan balmumunun süngerimsi yapısı nedeniyle atmosferde bulunan tüm maddeleri emici özelliği vardır. Bu nedenle petekli bal tüketilmesini sağlıklı bulmuyoruz.