Bal nedir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 Değerlendirme)
Loading...

bal_cesit

Bal

Günlük beslenmemizin en önemli gıdalarından birisi olan bal hem önemli bir besin maddesidir hem de şifa kaynağıdır. Bal, bitkilerin nektarının ya da canlı kısımlarının salgılarının veya canlı kısımlarının üzerinde beslenen bazı böceklerin salgılarının, bal arıları tarafından toplanarak, kendine özgü özellikli maddelerle karıştırılıp, , olgunlaşması için peteğe bırakılan, doğal tatlı bir maddedir. Arıların yararlandığı bitki kaynağına göre bal, salgı balı ve çiçek balı olmak üzere ikiye ayrılır. Balın kimyasal kompozisyonu bitki kaynağına bağlıdır ve bu nedenle nektar ve salgı ballarının içeriği birbirinden farklıdır.

Son zamanlarda monoflora olarak tabir edilen bal türleri de ülkemizde yaygınlık kazanmaktadır. Ihlamur balı, yonca balı, ayçiçeği balı, pamuk balı, okaliptüs balı, akasya balı, Maydonoz balı, Lavanta balı bunlardan bazılarına örnek olarak verilebilir.

Balın Kalitesinin Tespitinde Yapılması Gereken Analizler

Balın doğal olup olmadığını tadından, renginden, akışkanlığından anlamak imkansızdır. Tek bir analizle bile doğal olup olmadığı anlaşılamayabilir. Tüm analizlerin yapılabildiği, teknik donanımı yeterli laboratuvarlarda gerçek ya da sahte olduğu anlaşılabilmektedir. Balın kalitesinin belirlenmesinde balın,  fiziksel, kimyasal ve organoleptik analizlerinin mutlaka birlikte yapılması gereklidir.

Balın Renginin Farklılık Göstermesi Normal midir?

Balın rengi, arının gezdiği çiçeklere ve aldığı nektara göre değişiklik gösterir. Akışkanlığı da balın kovandan erken sağımıyla alakalıdır. Rengi de akışkanlığı da bu nedenle belirli sınırlar dahilinde değişkenlik gösterebilir.

Gerçek Bal donar mı?