Arı Poleni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 Değerlendirme)
Loading...

polen kavanozuPolen, bal arılarının gelişimleri, üremeleri ve kovandaki faaliyetleri sürdürebilmeleri için gerekli bir besindir.

Arı Poleninin, şekli ve rengi bitki çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Renk çeşitliliğinin sarıdan siyaha, mordan maviye, yeşilden kırmızıya birçok renkte ve farklı tonda olduğu gözlenmektedir.

Arı Poleninin Kimyasal Özelliği
Bileşiminde insan sağlığı açısından önemli maddeler polende çeşitli vitaminler, 28 farklı mineral, 11 enzim ya da koenzim, 14 yağ asidi, 11 karbonhidrat ve hormon bulunmakta olup, kalorisi düşüktür. Polenin, bal arısı larvasının beslenmesi için çok önemli olan B vitaminlerince de zengin (B1, B2, B3, B5, B6) olduğu ve vitamin C, A, E, karotenoidler, folik asit, rutin, biotin, niasin, riboflavin, HGH (insan büyüme hormonu) ve gonadotropin içerdiği de saptanmıştır.

*Polen demir, kalsium ve magnezyum açısından zengindir.

Polenin Protein İçeriği
Arılar tarafından toplanan polen yüksek protein içeriği ile karakterizedir. Polendeki protein içeriği %7’den %40’a kadar değişiklik göstermektedir.

arı poleni

Arı poleninin faydaları


Polenin yararları konusunda yapılan araştırmalar, polenin proteince zengin, yağ oranı düşük, mineral ve vitaminlerce zengin olduğunu göstermektedir. Günlük 15 g (yaklaşık bir çorba kaşığı) polenin insan vücudu için gerekli minimum amino asit ihtiyacını karşıladığı bildirilmiştir .

Polen; lahana, domates, elma, biftek, tavuk, buğday ve fasulye olmak üzere toplam 7 ürünün besin içeriğiyle karşılaştırılmıştır. Besin değeri karşılaştırılan yiyeceklerin (genellikle domatesin ve lahananın en çok besinsel değere sahip oldukları düşünülmesine rağmen) hemen hepsinden daha yüksek düzeydedir. Protein içeriği bakımından polen 2. sırada olup, tavuk etinden sonra yer almaktadır.  

Araştırmacılar arı poleninin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, X ışınlarına karşı dirençli kıldığını, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğunu, özellikle ciddi hastalıklara neden olan Escherichia coli ve Proteus mikroorganizmalarına karşı belirli bir antibiotik özelliğinin varlığını saptamışlardır.

Ayrıca vücudu gençleştirip, organları ve bezleri uyararak, yaşama direncini yükseltir ve yaşam süresini uzatır. Polenin sürekli olarak alınabilir olması, göze çarpar bir enerji artışına neden olur. Polen, dünya atletleri arasında favori bir besin maddesi olarak tüketilmektedir.

Polenin başlıca kullanım alanı bir besin maddesi olarak değerlendirilmesidir. Evcil hayvanların ve laboratuvar böceklerinin yemlerine eklenen polenin büyüme hızını artırdığı, sindirimi kolaylaştırdığı ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırdığı ifade edilmiştir.

Polenin Toplanması, İşlenmesi ve Depolanması

yaş polen
Polenin taze olarak tüketilmesi en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun için derin dondurucuda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Polenin içerik araştırması yapıldığında bulunan besin değerleri aşağıda listelenmiştir:

 

 

polebesin

ARI POLENİ ve ARI EKMEĞİ

  • Taze polen tüketin
  • Polen demir, kalsium ve magnezyum açısından zengindir.
  • C26 tipi kolon kanserinde polen koruyucu ve tedavi edici olarak etkisi saptanmıştır. Sürekli polen yiyen insanların kanser olma ihtimali çok düşük.
  • Mineral eksikliği olan insanlar polen kullanmalıdır.

Polenin içindeki elementler:

potasyum: hücrelerdeki toksinleri dışarı aymak için kullanılır

fosfor

magnezyum

kalsiyum

çinko,demir,manganez,bakır,selenyum

  • Dondurulmuş taze Polen ve arı ekmeğinin protein oranı %20-26 iken

Hazmedebilme dereceleri: polen: %63 Arı ekmeği:%79

Yapılan araştırmanın sonucu: Arı ürünleri tüketimi genç kalma süresini uzatır.

ARI POLENİ FİYATI

Genellikle arı poleni kurutulmuş olarak marketlerde bulunur. Ancak taza polen tüketimi daha çok tercih edilmelidir. Polen fiyatları değişkenlik gösterse de genellikle bir kavanoz bal ile bir kavanoz polen hemen hemen aynı fiyata satılmaktadır.