Propolis nedir? Nasıl kullanılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 Değerlendirme)
Loading...

Arılar propolisi, kovandaki çatlakları doldurmada, kovanların girişini daraltmada ve başka canlıların kovan içine girmesine engel olmak amacıyla kullanılır. Kovana girdikten sonra ölen canlıları propolisle mumyalayarak kovanın içinde hastalık oluşmasını engeller. Propolis kovandaki larvalara, mantar ve bakterilere karşı antibiyotik etki gösterir.

Çok eski çağlarda keşfedilerek, doğal bir antibiyotik olarak kullanılan propolisin mikroorganizmalara karşı olan etkisi temel karakteri olup, ilaç özellikleri nedeniyle eski çağlardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır.  Propolis yaraların tedavisinde ve ağız enfeksiyonunda bir antiseptik olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde birçok diş macunu markası ürünlerinde propolis kullandıklarını belirmektedir.

Propolis, reçine şeklindedir. Arıcılar tarafından sezon sonunda kovanlardan kazıma usulü veya propolis toplamak için özel üretilmiş tuzaklar vasıtasıyla hasat edilir. Toplandığı bitkilerin türleri ve çeşitliliğine göre içeriğindeki bileşikler farklılık gösterir. Dolayısıyla propolisin etkisi arıların yaşadığı bölgenin bitki çeşitlerine bağlıdır.

Propolis, insan sağlığı için alınması gereken 22 bileşeni içermesi açısından içinde bulunduğumuz yüzyılda keşfedilen, mükemmel doğal ürün özelliği ile de önem kazanmıştır.

propolisGünümüzde propolisin çeşitli kullanım şekilleri mevcut olup, saf ya da ekstrakt olarak (hidroalkolik veya glikolik), ağız spreyi olarak (melissa, adaçayı ve/veya rosemary ile karıştırılarak), boğaz pastillerinde, kremler ve pudra şeklinde, gargara olarak üretilmekte ve içindeki balmumu alındıktan sonra kullanılmaktadır.

  • Propolis oda sıcaklığında ve ışık görmeyecek ortamda saklanmalıdır.
  • Günlük doz olarak 2gr alınabilir. Eğer Salgın, Enfeksiyon ve hastalık durumları var ise bu miktar artırılabilir. (Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz)
  • Çocuklarda kullanırken alerjik reaksiyonlara dikkat edilmelidir.
  • Çay bardağında 1 cm kadar suya 5-10 damla propolis damlatılıp gargara yaparak kullanılabilir
  • Bir tutam ekmeğe 5-10 damla propolis ekstraktı damlattıktan sonra çiğneyerek tüketilebilir.