Gerçek bal donar mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 Değerlendirme)
Loading...

ORGANİK ve DOĞAL BAL ZAMANLA KRİSTALİZE OLUR VE DONAR:

20160823_124542

Resimde gördüğünüz bal, 2015 yılında ürettiğim doğal çiçek balıdır. Hasat edildikten 3 ay sonra fotoğraftaki gibi dondu. Biz balımızı ailece bu şekilde tükettik. Hiçbir ısıl işleme tutmadan. Doğal haliyle...

Fotoğraftaki bal şekerli mi? Sahte mi?

O dönemlerde bal hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız için, balın donduğunu görünce ailece garipsedik.  Halbuki biz bu balı kendi kovanlarımızdan almıştık. Üretim aşamasında arılarımıza herhangi bir besin vermemiştik. Yani doğal olarak ürettiğimiz bir baldı.

Arıcılıkla uğraşan arkadaşlarıma ve forum sitelerindeki konu uzmanlarına sebebini sorduğumda, bunun doğal bir sonuç olduğunu ve endişelenecek bir durum olmadığını öğrendim.

Neden donan balların sahte olabileceğini düşünüyoruz?

Donan ballar hakkındaki düşüncemin kaynağı daha önce sadece market raflarındaki ballardan tüketmiş olmaktı. Marketlerden aldığım ballar hiç bu şekilde donmazdı ki!

Peki bu balı ne yapacaktım? Bir yanım "sen bu balı tertemiz ürettin. Demek ki  daha önceden aldığın ballar kalitesizmiş ya da sahteymiş " derken, evdeki çocuklar da "bu nasıl bal? biz yemeyiz" diyorlardı.

Bunun üzerine yaptığım araştırmalar sonucunda içerisinde çiçek tozu barındıran balların zamanla kendisini korumak için kristalize olacağını öğrendim. Hatta, "balın kristalize olması onun yaşadığının bir göstergesidir" diyen bilim insanlarını okudum.

gerçek bal

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Recep Sıralı’ nın Görüşü:

"Kristalleşen bal sahte baldır" anlayışı yanlıştır. Balın donması gayet doğal bir olaydır. Geçmişten bugüne süregelen tarım politikalarının hem üreticileri hem de tüketicileri yanlış yönlendirdi ve bu nedenle, üreticiyi tüketicinin istediği şekilde üretim yapmaya zorladı.

 Bal ambalajlayan "bazı" firmalar, balın donmaması için yüksek ısıda benmari yöntemiyle veya kendi yöntemlerine göre ısıtıyorlar. Bu şekilde balı katlediyorlar.

Bal bu yöntemle satış reyonlarındaki raflarda ve mutfaklarda tüketicinin istediği şekilde uzun süre şeffaflığını korumaktadır. Balların kristalize ve fermente olmasını önlemek amacıyla bilinçsiz bir şekilde işleme tabi tutularak ısıtılması, bu balların bilimsel anlamda besin değerlerini tamamen yitirmelerine ve bozuk bal olarak kabul edilmelerine neden olmaktadır.

Kristalleşmiş balın ısıtılmasına ait bu bilinen gerçeklerin hemen ardından şunu da belirtmek gerekmektedir. Isıtma gibi her hangi bir işleme tabi tutulmamış ve kristalleşmiş durumdaki her hangi bir bal da hiçbir zaman kaliteli, hilesiz veya şeker ya da glikoz şurubu katkısız bal anlamına gelmez.

 

 

       En iyi bal

En iyi bal, herhangi bir işlem görmemiş baldır. Bal işleyen bazı firmalar renginin açık oluşu, ucuz ve bol bulunuşu nedeniyle genellikle ayçiçeği,pamuk veya diğer daha ucuz bazı bal çeşitlerini harmanlayarak, daha büyük hacimdeki glikoz şurubuyla karıştırıp piyasaya sürmektedirler. Glikoz şurubu içeriği fazla olan ve tamamen tüketiciyi aldatmaya yönelik olan bu ürünler de raflarda uzun bekleyebilme özelliği ile tüketicilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

20160823_124515

 

ISININ ÖNEMİ:Balın şekerlenme süresi, saklanıldığı yerin ısı derecesi ile yakından ilgilidir.10–18 derece sıcaklığındaki bir yerde saklanan ballar daha çabuk kristalleşir. 26,5 derecenin üzerindeki yerlerde saklanan ballar ise neredeyse hiç kristalize olmazlar.


ÜRETİCİ GÖRÜŞÜ: Görüldüğü gibi balın donması bozulma olmayıp balın elde edildiği bitkisel kaynağa, saklama sıcaklığına göre oluşabilen doğal bir olaydır. Ancak tüketicilerin çoğu kristalize olan (donan) balı hileli bal olarak düşünürler. Bu yanılgı, ülkemizde özellikle süzme bal satın alınırken ortaya çıkmaktadır.

Gerçekte olan, pek çok doğal ve kaliteli balın çok çabuk hatta süzme aşamasından hemen sonra bile donmaya başlayabileceğidir. Balın donması içeriğindeki polen miktarı ve çeşidi ile alakalıdır. Polen içeriği yoğun olan ballar daha çabuk donarken kestane, çam balı gibi salgı balları ise donmazlar.

20160823_124613

Donan yada kristalleşen çiçek balları doğal yani gerçek baldır. Bu durum çiçek balının yaşadığını gösteren çok önemli bir değişimdir.

 

Eğer, "Ben kristalleşmiş(donmuş) bal yiyemiyorum. Balı sıvı olarak tüketmek istiyorum." diyorsanız aşağıdaki şekilde balınızı eritebilirsiniz:

Donmuş ballar 45 derece sıcaklıktaki bir su içinde benmari usulü ile bir süre bırakıldıklarında, yine eski hallerini (akışkanlık, renk ve koku) kolaylıkla almakta, vitamin enzim ve mineral maddelerinden hiçbir kayba uğramamaktadır. 55 derece üstünde ise değerlerinden pek çoğunu kaybetmektedir.

ŞEKERLENMİŞ BAL

Şunu belirtmek isterim. Bu yazımda bahsi geçen ballar doğal olup kristalize olan ballardır. Yoksa hile ile üretilen şeker balları değildir.

Bugüne kadar ürettiği bala hiç şeker bulaşmamış bir üretici olarak, şekerle üretilmiş bir balın nasıl olacağını bilmiyorum.

Balın gerçek olup olmadığını anlamak için çeşitli test yöntemlerinden bahsedilse de bilim insanları analiz yapılmadan balın sahtemi gerçekmi olduğunun tesbitinin münkün olmadığını söylüyorlar.

 

 

Konuyla ilgili olarak donan veya kristalleşen ballar ile ilgili doğru bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

Hakiki bal nasıl anlaşılır?

Petek bal mı? Süzme bal mı? karakovan Balı mı?

bal süzme makineleri için balsuz.com