Meşe Balı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Değerlendirme)
Loading...

 

acorn       Bölgemizde meşe ağaçları yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Yüksek dereceli biyolojik aktiviteye sahip meşe balı, antioksidan, radikal giderici ve antimikrobiyal özellikleri bakımından zengindir.

Meşe balı fenolik bileşenleri yönünden zengindir.

Fenolik bileşen:  Bitkilerin metabolizmalarında bulunan ve bitkileri zararlılardan koruyan madde. Bitkiler fenolik bileşenleri kendileri oluştururlar. Fenolik bileşenler antimikrobiyal ve antioksidan etkiye sahiptirler.

 

Meşe balının faydaları

  1. 20160824_124220Meşe balı vücudun savunma sistemini güçlendirir. Bu yönüyle diğer ballardan daha güçlüdür.
  2. Meşe balı diğer ballardan 5 kat daha fazla antioksidan barındırır, böylece vücudunuzu tüm zararlardan koruyacaktır
  3. Meşe balı yüksek düzeyde doğal antibiyotik etkisi ile vücudunuzu viral etkilerden korur
  4. Meşe balı yaraları, cilt yanıklarını iyileştirmede hızlandırıcı etkiye sahiptir.
  5. Meşe balı sindirim sistemini düzenleyici etki gösterir.

Bilimsel Açıklamalar:

KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kolaylı, "Meşe balı, fenolik bileşenleri yönünden zengin olup, 5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir" dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, meşe balının fenolik bileşenleri yönünden zengin olduğunu belirterek, "5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir. Bu da demek oluyor ki meşe balının vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksektir" dedi.

Kolaylı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meşe ağaçlarının salgısından elde edilen ürünün, bilimsel çalışmalarla biyolojik değerini gün yüzüne çıkarttıklarını söyledi.

Ürünün değerlerinin emsallerine göre yüksek olduğunu ifade eden Kolaylı, "Yaptığımız araştırmada bu balın çok kıymetli olduğunu tespit ettik. Meşe balı, fenolik bileşenleri yönünden zengin olup, 5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir. Bu da demek oluyor ki meşe balının vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksektir" diye konuştu.

Kolaylı, meşe ormanları oluşturulması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin değişik yörelerine ait balları bilimsel olarak inceleyip değerlerini tespit ediyoruz. Meşe balının sağladığı faydalara rağmen üretiminin sınırlı olduğunu, üreticilerin ve tüketicilerin bunları yeterince bilmediğini düşünüyoruz. Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığının da katkılarıyla meşe ormanları oluşturulması, yetiştiricilere bu türün tanıtılması oldukça yararlı sonuçlar doğuracaktır. Ülke olarak bu konunun üzerine ciddi manada eğilmemiz gerekiyor çünkü zengin bir bitki örtümüz, doğal hazinemiz var."

"Arı ürünleri bilinçli tüketildiğinde şifa kaynağı"

Türkiye'nin farklı bölgelerinde üretilen bal, polen, arı sütü gibi ürünlerin bilinçli tüketildiğinde şifa kaynağı olduklarını vurgulayan Kolaylı, "Arı ürünleri, bilinçli tüketildiği takdirde birer şifa kaynağıdır, vücudun savunma mekanizmasını doğal olarak güçlendirir" değerlendirmesinde bulundu.

"Arı ürünleri, insan sağlığı için doğal koruyucu kalkan” diyen Kolaylı, "Bal, enerji verir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Solunum yolu enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları, yara ve yanıklar, en önemlisi de kanser hücrelerinin oluşumuna karşı bu ürünler doğal birer güvenlik duvarıdır" ifadesini kulandı.

Konuyla ilgili olarak donan veya kristalleşen ballar ile ilgili doğru bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

Gerçek bal donar mı?

Petek bal mı? Süzme bal mı? karakovan Balı mı?