Hakiki bal nasıl anlaşılır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 Değerlendirme)
Loading...

hakiki bal

Son zamanlarda şifa kaynağı bala karşı, tüketicilerimizde olumsuz bir algı oluştu. Halbuki bu algının sebebi bal değil; üç kuruş daha fazla para kazanma hırsında olan paragöz insanlardır.

Tüketicilerimizin bal hakkında en çok merak ettiği sorulardan birisi "Hakiki bal nasıl anlaşılır?" sorusudur.

Tv'lerde yapılan sahtekarlıklardan sonra, insanlarımız bal tüketmekten korkar oldular. Kahvaltı masalarına bal yerine, yüksek miktarda şeker ve yapay tatlandırıcılar içeren fabrikasyon ürünü gıdaları(reçel, çikolata, vs) koymaya başladılar. Soframızda doğal ve kimyevi madde içermeyen neredeyse tek ürün bal iken ve insanlarımız sağlıklı ürün arayışındayken yapay gıdalar tüketmek ne kadar doğru?

Aklımızdaki en büyük soru ise acaba yediğimiz bal doğal mı? Herhangi bir hile var mı?

Gerçek bal nasıl anlaşılır?

Balın gerçek olup olmadığını anlamak bireysel olarak mümkün değildir. Bunun tek yolu balınızı yetkili laboratuvarlarda analiz ettirmektir. Tüketicinin aldığı her kavanozu tahlil ettirmesi de mümkün değildir. Bunun yerine üreticiden analiz raporu istenebilir.

petek bal

Burada akla şu soru geliyor...

Marketlerde süslü kavanozlarda satılan balları almak daha mı güvenilir?

Market raflarına dikkat ettiyseniz çiçek balı etiketi ile satılan ürünler kış boyu hiç donmadan (kristalleşmeden) raflarda boy gösteriyorlar. Halbuki çiçek balının zamanla donacağı tüm uzmanlar tarafından söyleniyor.

Burada bir hususu daha vurgulamakta yarar var. Salgı balı dediğimiz(meşe, çam, vb) ballar polen tozu barındırmadıklarından dolayı kristalize olmazlar. Eğer bu ballardan satın aldıysanız  kristalize olmayacaklardır.

Peki neden raflarda sergilenen ballar kristalleşmiyor? Yada şekerlenmiyor?

Bunun sebebi , balın doğasında olan, "Balı bal yapan" polenlerin filtre edilmesi ve yüksek ısıda pastörizasyon uygulanmasıdır. Bu işlemlerin sonucunda, bal artık kristalleşmemektedir(donmamaktadır).Şunu da bilmesiniz ki, bu işlemden geçen balın içerdiği  bileşenin birçoğu özelliğini kaybetmektedir.

donmuş bal

En iyi bal hiçbir işleme tabi tutulmadan, kovandan alındığı şekilde tüketilen baldır...

Bir üretici olarak, arıcılığa ilgi duyduğumdan bu yana birçok arıcı ile tanıştım. Bunların neredeyse tamamı balını katkısız üretme konusunda çok dikkatliler.

Bu konuda empati kurmak belki doğru kanaate ulaşmakta bize yardımcı olabilir. Üretici olsanız, hasat ettiğiniz balı çoğunlukla eş, dost, akraba ve yakın çevrenize verirsiniz. Bu insanlar sizden gelecek senelerde de bal isteyecek ve hatta çevrelerine sizi tanıtacaklardır.

Sizden bal alan müşterilerinizin memnuniyetini duydukça, müşterilerinizi kaybetmemek için üretim aşamalarında çok daha dikkatli olursunuz.

 

kovan balpetek bal

Bal ve arı ürünleri alırken çevrenizdeki arıcıları tercih edebilirsiniz.

 

Konuyla ilgili olarak donan veya kristalleşen ballar ile ilgili doğru bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

Gerçek bal donar mı?

Petek bal mı? Süzme bal mı? karakovan Balı mı?