Arı Sütü nedir? Nasıl Üretilir? Faydaları nelerdir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 Değerlendirme)
Loading...

Arı sütüArıcılığın en zor dallarından birisi arı sütü üretimidir. Sadece üretimi zahmetli değil aynı zamanda kullanılan teknikler açısından bilgi birikimi gerektirir. Hava şartlarına aldırış etmeden her gün kovanları açıp içinden alınan süt çerçevelerinden gram gram arı sütü hasadı yapılır. Ayrıca işi iyi bilen bir ekipte olmazsa olmazlardandır.

Peki bu arı sütü nasıl oluşuyor ve kovandan nasıl alınıyor?

Öncelikle arının yaşam döngüsünü anlatalım.  Kraliçe arı yumurtayı peteğe bıraktıktan 3 gün sonra, bu yumurta larvaya dönüşür. Larva 3 gün arı sütü ile beslenir. Eğer larva işçi arı olarak doğacaksa sonraki günlerde bal ve polenle beslenir fakat bu larva kraliçe arı olarak doğacak ise 6 gün daha arı sütü ile beslenir ve gelişimini tamamladıktan sonra kraliçe arı olarak doğar.

Arıcılar da bu yaşam döngüsünü kullanarak arıların süt üretmelerini sağlarlar. Öncelikle bir kovan kraliçe arısız ve içerisinde hiç larva olmadan hazırlanır. Ardından larva transferi yapılmış süt çerçeveleri bu kovana verilir. Kovanda kraliçe olmadığını bilen genç işçiler, yutak altı bezlerinden salgıladıkları arı sütü ile süt çerçevesindeki larvaları kraliçe yapmak üzere beslemeye başlar. 72 saat sonra artık larvalar arı sütünün içinde yüzmeye başlar. Arıcılar bu süre dolunca larvayı sütün içinden alır ve sütleri hasat ederler.

Peki arı sütü neden önemli?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kraliçe arı ve işçi arılar aynı larvadan üretilir. Sadece doğana kadarki beslenme rejimleri farklıdır.

İşçi arı : 3 gün arı sütü ve 3 gün bal ve polen ile beslenir ve toplamda 21 günde arı olarak doğar. Ömrü 6 hafta ile 6 ay arasındadır.

Kraliçe arı: 6 gün arı sütü ile beslenir.  Toplamda 16 günde kraliçe arı olarak doğar. Ömrü bazı kaynaklarda 6 yıl olarak belirtilir.

Kraliçe arının yaşam kaynağı olan arı sütünün insan metabolizmasındaki etkisi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi. Asıl mucizesi ise hücre yenileme özelliği sayesinde vücudun genç ve dinamik olmasını sağlamasıdır. Buna en büyük delil ise; işçi arılar 6 hafta yaşarken sadece arı sütü ile beslenen kraliçe arılar 6-7 yıl arası yaşar. Fiziksel olarak da diğer arıların iki katı kadar bir irilikte ve diğer arılardan iki kat kadar daha ağır olur. Diğer arıların hepsi kısır olmasına rağmen, arı sütüyle beslenen kraliçe arı yeryüzünün en doğurgan canlısı olarak günde kendi ağırlığının 2 katı kadar, 2500 kadar yumurta bırakır.Arı sütü

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?
Arı sütü saf olarak kullanılacağı gibi  bal veya sütte çözülerek de tüketilebilir. En yaygın olan balla karıştırılarak tüketilmesidir. Bal hem biraz ekşi olan arı sütünün daha rahat alınmasına yardımcı olur hem de koruyucu özelliğiyle arı sütünün bozulmasını önler.

Arı Sütü Ne Kadar Alınmalı?

Arı sütü saf olarak alınacaksa dil altından alınmalıdır. Bir ölçek arı sütü dil altına alınıp yutulmadan beklenir. 20-30 saniye içerisinde dil altındaki kılcal damarlar vasıtasıyla hemen emilir ve sindirilir. Çocuklar ve kalp ritim bozukluğu olanlar için uzmanından destek alınarak kullanım oranının belirlenmesi gerekir. Aşırı dozda ya da yanlış kullanılan arı sütü alerjiye sebep olabileceği gibi zehirleyebilir. Arı ürünlerine alerjisi olanlar ve bir yaşın altındaki çocuklar kesinlikle kullanmamalıdır. Ayrıca kız çocuklarında kullanımı tavsiye edilmemektedir.

 

Unutulmamalıdır ki, bu doğa mucizesi yalnızca hastalıkta değil hastalıkları önleme, yaşam kalitesini artırma ve sağlıklı yaşam için kullanmak gereklidir.