Propolis nedir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 Değerlendirme)
Loading...

Propolis nedir? Faydaları nelerdir?

Çok eski çağlarda keşfedilerek, doğal bir antibiyotik olarak kullanılan propolisin mikroorganizmalara karşı olan etkisi temel karakteri olup, ilaç özellikleri nedeniyle eski çağlardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır.  Propolis yaraların tedavisinde ve ağız enfeksiyonunda bir antiseptik olarak kullanılabilmektedir.

Propolis, insan sağlığı için alınması gereken 22 bileşeni içermesi açısından içinde bulunduğumuz yüzyılda keşfedilen, mükemmel doğal ürün özelliği ile de önem kazanmıştır.

Günümüzde propolisin çeşitli kullanım şekilleri mevcut olup, saf ya da aloe jel ile polenle,  ekstrakt olarak (hidroalkolik veya glikolik), ağız spreyi olarak (melissa, adaçayı ve/veya rosemary ile karıştırılarak), boğaz pastillerinde, kremler ve pudra şeklinde, gargara olarak üretilmekte ve içindeki balmumu alındıktan sonra kullanılmaktadır.

  • Propolis oda sıcaklığında ve ışık görmeyecek ortamda saklanmalıdır.
  • Günlük doz olarak 2gr alınabilir. Eğer Salgın, Enfeksiyon ve hastalık durumları var ise bu miktar artırılabilir. (Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz)
  • Çocuklarda kullanırken alerjik reaksiyonlara dikkat edilmelidir.
  • Bir miktar suya 5-10 damla propolis damlatılıp gargara yaparak kullanılabilir.

Peki Propolis nedir ve ne gibi faydaları vardır?

Biliyorsunuz arı sadece bal üretmiyor. Bir çok ekstra arı ürünü de kovanlardan elde ediliyor. İğne yapraklı ve yaprak dökmeyen ağaçlardan propolis isimli bir bileşik, bal arıları tarafından toplanır.

Propolisin sağlık açısından bir çok faydaları bulunur. İçerisinde 300'ün üzerinde bileşik olduğu tesbit edilmiştir. Bu bileşiklerin büyük kısmı pelifenol formlarıdır. Pelifenoller vücudu hastalıklara karşı koruyan antioksidanlardır. Pelifenoller sadece hastalıklarla mücadele değil aynı zamanda hasarları onarmak için mücadele ederler.

Flavonoidler bitkilerin kendilerini koruması amacıyla üretilirler. İçerisinde antioksidan bulunan yiyeceklerde çok miktarda bulunurlar.

Propolisin antiviral, antibakteriyel, antifungal özelliği olduğu araştırmacılar tarafından tesbit edilmiştir.

Arılar bu antioksidan  ve antimikrobiyel ürünü kovanlarda bulunan çatlakları kapatmakta kullanırlar. Kahverengi bir ürün olan propolis yapışkan bir yapıya sahiptir.

Propolisin faydaları nelerdir? 

Eski çağlardan bu yana propolis apse ve ufak çaplı yaraların tedavisinde kullanılmışlardır. Arılar kovanlarındaki hijyeni sağlamak, tehlikeli mikrop, bakteri ve mantarları kovandan uzak tutmak ve kovanlarda bulunan çatlak ve yarıkları kapatmak için propolisi kullanmaktadırlar.

Propolis hakkında yapılan son araştırmalar, bir çok zararlı patojene karşı güçlü bir etkisi olduğunu ve bunlarda önemli miktarda iyileşme sağladığını göstermektedir.

Ayrıca arılar kovanda ulaşamadıkları noktalarda güvelenme olmaması için bu bölgeleri propolis ile kaplarlar.

Araştırmacıların propolis hakkında yaptıkları çalışmalarda ortaya çıkan kullanım alanlarından ve yararlarından bazıları şunlardır:

Enfeksiyonlara karşı çok etkili

Birçok tehlikeli miktoplara karşı yapılan testler sonucunda, propolisin bakterilere karşı güçlü  etkisi olduğu görülmüştür. Arıcılar, yurdumuzun birçok bölgesinden çeşitli propolisler hasat etmekteler. Bu propolisler incelendiğinde koruyucu güçlerinin farklılık gösterdiği tesbit edilmiştir. Kaynak çeşitliliğine rağmen propolisin koruma gücünün tüm örneklerde mevcut olduğu görülmüştür. Buna sebep olarak propolisin geniş bir flavonoid spektrumu ihtiva etmesidir.

Doğal antibiyotik propolis

Günümüzün en büyük problemlerinden biriside aşırı antibiyotik kullanımı sonucunda bakterilerin bu antibiyotiklere karşı direnç göstermeleridir. Tıp doktorları bu nedenle hastaların reçete olmadan antibiyotik kullanmalarını önermemektedir.

Tamamlayıcı tıp ürünlerinden birisi olan propolis, hastaların bakterilerle mücadelesi için önemli bir destek sağlamaktadır. Uzmanlar propolisin güçlü bir antibiyotik etki sunduğunu belirlediler. İzole asitlerinin staph dahil olmak üzere çeşitli bakterilere karşı, propolisin önemli bir ajan olduğu tesbit edilmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için propolis 

Propolisin arı kovanlarında gösterdiği etki gibi insan vücudunda da benzer etkiler göstermektedir. Burada dikkat edilecek husus doğru üretim ve işleme tekniklerinin kullanılmış olmasıdır.

Vücutta bulunan bakteri ve mikropları propolis ile minimize ederek vücudumuzun hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olabiliriz. Böylece antibiyotik kullanımı da azalır.

Uzmanlar propolisi değişişik ürünler ile kıyaslamışlardır. Örneğin Nar suyu antioksidan içermektedir. Propolis, nar suyu ile kıyaslandığında yaklaşık 80 kat fazla antioksidan içerdiği çeşitli bilimsel araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Hem çocuklar hemde yetişkinler bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanabilirler. Ürün olarak alerjen değildir. Bal tüketebilen kişiler propoliste kullanabilirler.

Özellikle okula giden ve kalabalık ortamlarda bulunan çocuklar, bu ortamlarda maruz kaldıkları mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar.  Düzenli olarak kullanıldığında hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar vücutta bulunan sağlıklı hücrelerin sayısını artırdığını bulmuşlardır.

Propolis doğada ağaç tomurcuklarında da bulunur. Bunun sebebi ise tomurcukların yağmur gibi etkenlerden zarar görmemesidir. Propolis bu nedenle suda çözünmeyen bir yapıya sahiptir. Özellikle çocuklar tadını sevmedikleri için propolis tüketmek istemeyebilirler. Bu nedenle bal, pekmez, ekmek, yoğurt ve dondurma gibi yiyeceklerin üzerine damlatarak kullanılabilir.

Bademcik iltihabı, mevsimsel bazı alerjiler ve ağız yaralarında propolis yardımcı ürün olarak kullanılabilir.

Propolis kovandan toplandığı gibi tüketilemez. İçerisinde bulunan yabancı maddelerden ayrılması gerekir. Bu işleme ekstraksiyon denilmektedir. Estraksiyon (özütleme) sonrasında kullanıma uygun hale gelmektedir. Özütleme işlemi sonrası damla şeklinde kullanılabilir.

Propolis kaç yaşından itibaren kullanılabilir?

Her ne kadar propolisin yan etkisi tesbit edilememiş olsa da henüz yapılması gereken çok araştırma olduğu da unutulmamalıdır. Bilim adamları propolisi araştırdıkça bize daha doğru bilgileri vereceklerdir. Şu an elimizdeki mevcut verileri düşündüğümüzde bal tüketebilen her birey vücut ağırlıkları ve bağışıklık sistemlerinin gücüne göre çeşitli dozlarda kullanmaktadırlar.

Doktorlar da doz konusunda malesef öneride bulunmakta zorlanmaktadırlar. Bunun nedeni ise propolisin bölgelere göre farklı içerik ihtiva etmesidir. Özelliği farklı olan (standart olmayan) bir ürünün kullanımı için bir doz önermek mümkün değildir. Buna rağmen tavsiye edilen oran vücudun her 10kg lik ağırlığı için bir damla propolis kullanımıdır.  Eğer vücutta herhangi bir ters reaksiyon görülürse vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Yanık tedavisinde propolis kullanımı

Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan bir makalede, propolisin hafif yanıklarda iyileşme sağladığı bildirilmiştir. Yanık tedavisinde kullanılan ilaçlardan Gümüş süldadiazin ile propolis karşılaştırılmış ve propolisin bu ilaca yakın bir etki sağladığı tesbit edilmiştir.

 

Propolis kanser tedavisinde kullanılır mı?

Bu konuda birçok araştırma yapılmaktadır ve bazı kanser türlerinde müsbet faydalar görülmüştür. Ancak kanser çok hassas bir rahatsızlık olduğundan bu konuda doktorunuza danışmadan eksra bir ürün kullanmanın doğru olmadığını düşünmekteyiz.

Egzma tedavisi için propolis

Egzama birçok insanın karşılaştığı önemli sağlık sorunlarından. Bu konuda çevremdeki bazı hastaların propolis kullanımı sonucunda bir hafta içerisinde büyük iyileşme kaydettiğini gördüm.

Bunun için akşam yatmadan önce egzama olan bölgelerine propolis sürüp temiz bir bez ile sarıp, birkaç damlada propolis almanız yeterlidir.

Diş çürüklerini önlemede propolis kullanımı

Propolis hammaddesi olan arı reçinesi binlerce yıldır insanlar tarafından ağız dezenfeksiyonu için kullanmışlardır.  Periyodontit ve diş eti iltihaplarında propolisin etkili olabileceği yönünde bilgiler uzmanlar tarafından verilmektedir. Günümüzde birçok diş macunu üreticisinin de ürünlerinde propolise yer vermeleri tesadüf olmasa gerek.

Kısacası propolis kullanımının insanlarda yaşam kalitesini artırmak için tamamlayıcı tıpta önemli bir enstrüman olarak kullanılabileceği bilinmekte ve günlük olarak sağlıklı her bireyin kullanması tavsiye edilmektedir.